Dodane dnia: 15.06.2017

Książki: seria bliźniacza

05 maja 2017 roku miała miejsce premiera dwóch książek: Ślad przeznaczenia i Dalekie podróże z Bliską autorstwa Agnieszki Moniki Polak. Cieszy mnie to, gdy Agencja obejmuje patronatem. Mam nadzieję, że będzie więcej pozycji, które zostaną objete patronatem.
Chcę też zaznaczyć, iż nie będzie to recenzja, bo o tych książkach już się wypowiadałam i także przytoczyłam, które wiersze mi się najbardziej podobają, bo choć są to powieści, to nie brak też poezji w nich zawartych. Dziś chcę wejrzeć w świat tych pozycji jeszcze z innej strony.
Wiem, temat może być już trochę nudny, ale objęcie patronatem obu książek do czegoś Agencję zobowiązuje czyli do promowania powieści i mówienia o nich nie tylko w tym miesiącu, kiedy miała mieć premiera, ale także i wtedy, kiedy te emocje związane z tym, już ochłonęły.

Prócz wierszy, które przytoczyłam w jednym z filmików na kanale, teraz chcę kilka cytatów przytoczyć z obu powieści. Do tego wiadomo, jakieś podsumowanie, więc filmik może okazać się za długi, a nie chcę dłuższego niż te 10 - 15 minut. Dlatego też postawiłam na napisanie tego tekstu.

Zaczynam więc od Śladu Przeznaczenia
Ludzie nie spotykają się ze sobą przypadkiem (...). Każde spotkanie coś ze sobą niesie (...)
Strona 7, Zamiast wstępu - Przypadki nie przypadki.
Od ciebie zależy jego kształt i jakość. Czy zakopiesz talenty, jakimi zostaniesz obdarzona czy też je pomnożysz? Czy poprzestaniesz na małym, ściśle określonym i kurczowo trzymając się utartych, podpatrzonych schematów, czy pójdziesz dalej, słuchając swojego wewnętrznego głosu (...)?
Stron 9, Zamiast wstępu - Trwoga samotności.
Los będzie podsyłał ci Aniołów, którzy będą wskazywać drogę, jaką powinnaś kroczyć. To, czy na nią wstąpisz, będzie zależało tylko do ciebie.
Stron 9, Zamiast wstępu - Trwoga samotności.
Życie to nieustająca podróż, która kształci, poszerza horyzonty, doświadcza, rozwija.
Stron 9, Zamiast wstępu - Trwoga samotności.
Zdążyła zobaczyć, jak pani Henia napisała pewną ręką: Życie to podróż, więc powodzenia
Strona 46, rozdział drugi Z niebieskiego pamiętnika.
To, czego pragniemy najmocniej, zazwyczaj wpisane jest już wcześniej w - nazwijmy to roboczo - rejestr zdarzeń naszego Planu Życia.
Strona 80, rozdział piąty Między snem a jawą.
Każdy człowiek czuje podświadomie, kim chce być, jaki model życia mu odpowiada, jakie preferencje co do płci.
Strona 80, rozdział piąty Między snem a jawą.

A teraz przyszła pora na część drugą czyli Dalekie podróże z Bliską.
Kiedy dojrzewamy o pewnych zdarzeń, wszystko zaczyna się układać, otrzymujemy wskazówkę i znak, że to już czas, że jesteśmy gotowi spojrzeć głębiej w siebie, spróbować odkodować to, co nas blokuje.
Strona 25, rozdział drugi Poszukiwanie sensu życia.
I zrozumieć lepiej samego siebie. Nie musimy wówczas już niczego ani nikogo szukać. Wszystko, czego potrzebujemy, przychodzi do nas w odpowiedniej chwili.
Strona 25, rozdział drugi Poszukiwanie sensu życia.

Choć z drugiej części jest mniej niż z pierwszej, ale wybrałam te najważniejsze z najważniejszych. Nie było łatwo, ale się udało.
Teraz w jakim celu zostały wybrane te cytaty? Po to, aby ukazać, że nic nie dzieje się przypadkiem i to, co robimy jest częścią każdego z nas. Czasem książki zmuszają do refleksji. A co wtedy, gdy powieści są pełne takich refleksji? Bo ukazują to, co jest takie oczywiste, a nam to umyka przez codzienność i po prostu zapominamy. Książki takie, jak te dwie, pozwalają przypomnieć o tym, co najważniejsze.
Agencja z chęcią objęła patronatem obie powieści, bo to nie są lekkie czytadła tylko zmuszają do większej refleksji. Napisane są bardzo prosto, a ukazują nie tylko piękno życia. I żeby takich typu pozycji było jeszcze więcej, to by było bardzo dobrze. Nie twierdzę, że takie luźniejsze książki są złe, wręcz przeciwnie, ale czasem warto sięgnąć po coś innego i bardziej głębszego. Po coś, co czasem pozwoli przystopować takie szybkie tempo.
Na koniec chcę jeszcze dodać, że powieści obie są wartościowe. Wiadomo, że nie każdy lubi taką literaturę i nie każdemu się spodoba, bo są różne gusta, ale warto sięgnąć, jeśli ktoś szuka jakiś powieści nie tylko sielankowych.