Dodane dnia: 12.01.2017

Wywiad: Joanna Bagrij

Jest ktoś, kto lubi kryminały? Jest? To dobrze, bo dziś coś o kryminale. Nie, nie recenzja, ale wywiad z pisarką, której debiutancka książka to kryminał Oddech Śmierci wydane przez wydawnictwo Czarna Kawa. Autorką tejże powieści jest młoda osoba, Joanna Bagrij.

Agencja Runa: Oddech Śmierci to Pani debiut. Jak narodził się pomysł na napisanie tej powieści?
Joanna Bagrij: Czasem myślę, że urodziłam się, by pisać, by tworzyć własną rzeczywistość (śmiech). Od kiedy pamiętam, chciałam wydać książkę. Pierwsze opowiadania napisałam w szkole podstawowej. I tak od zdania do zdania cztery lata temu powstał mój debiutancki kryminał. Zachęcam do zapoznania się z jego historią na stronie powieści: Oddech Śmierci. Jak narodził się pomysł? Pod wpływem różnych inspiracji, książek, przemyśleń i rozmów z różnymi, interesującymi osobami.

Agencja Runa: Sam tytuł i okładka sugeruje, że jest to kryminał. Dlaczego akurat taki gatunek? Joanna Bagrij: Lubię czytać kryminały oraz książki, w których coś się dzieje. Bardzo dobrze odnajduję się w takiej tematyce, dlatego Oddech Śmierci to powieść z tego gatunku. W kryminałach podoba mi się to, że każdy może stać się detektywem i spróbować odkryć, kto zabija i dlaczego to robi. Poza tym od zawsze lubiłam tajemnice, odkrywanie prawdy i ciągi przyczynowo-skutkowe, a to właśnie jest częścią dobrego kryminału ;).

Agencja Runa: Co Panią zainspirowało do napisania „Oddechu Śmierci”? I jak Pani wspomina sam okres pisania tejże książki?
Joanna Bagrij: To jedno z najczęstszych pytań, które pada na spotkaniach autorskich :). Jak wspomniałam w Konkursie/Wywiadzie Aleksandrowych myśli. Inspiracje czerpałam z innych kryminałów, filmów. Przeczytałam kilka powieści, książek popularnonaukowych dotyczących prowadzenia dochodzenia i koncepcja na Oddech Śmierci zaczęła powstawać w moim umyśle :). Pisanie książki - to cudowny okres. Czuję się wtedy naładowana energią; proces tworzenia i kreacji bohaterów, fabuły, intrygi to najprzyjemniejsza część pracy autora. Fantastyczne uczucie, które uwielbiam. Z tego powodu piszę i zamierzam pisać dalej.

Agencja Runa: Każda osoba, która pisze teksty, czegoś się uczy oraz doświadcza. Jakie wnioski Pani wyciągnęła po napisaniu Oddechu Śmierci?
Joanna Bagrij: Po pierwsze, należy pisać zgodnie z własnym pomysłem, koncepcją i nie przejmować się tym, jak książka zostanie odebrana i zinterpretowana. Ile osób, tyle opinii - nie dogodzi się każdemu czytelnikowi. Okazuje się, że postacie, wątki, które przypadną do gustu jednej osobie, innej w ogóle się nie podobają. Po drugie, czytelnicy kryminałów oczekują, że akcja zostanie umiejscowiona w konkretnej miejscowością, najlepiej w Polsce, którą mogliby poznawać oczami autora :). Niesprecyzowane miasto, państwo, region źle działają na osoby zaczytujące się w powieściach kryminalnych. Po trzecie, zbyt duża ilość bohaterów przytłacza czytelnika.

Agencja Runa: Czy według Pani pisanie powieści kryminalnej jest łatwe czy trudne? O czym warto pamiętać, pisząc tekst w tym gatunku?
Joanna Bagrij: Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Pisanie kryminałów łatwe jest dla osób potrafiących stworzyć na tyle ciekawą i zawiłą intrygę, która pochłonie czytelnika i sprawi, że wejdzie on w rolę detektywa i poprowadzi własne śledztwo. Jednocześnie fabuła nie może być zbyt zagmatwana, aby czytelnik się w niej nie zagubił. Moim zdaniem pisanie powieści kryminalnej jest trudnym zadaniem dla osób, które nie czują tego gatunku, nie czytają tego typu książek. Uważam, że w kryminale nie powinny przeważać wątki obyczajowe - na to należy zwrócić uwagę, tworząc powieści z tego gatunku.

Agencja Runa: I ostatnie pytanie. Czy ma Pani plany na inne powieści?
Joanna Bagrij: Tak, oczywiście! Pisanie jest moją pasją i uwielbiam tworzyć swój własny świat, nadzwyczajne zbiegi okoliczności, intrygę kryminalną. Myślę, że jeszcze w tym roku zabiorę się za pisanie nowej powieści; na pewno nie będzie to kontynuacja Oddechu Śmierci. Pozostanę w gatunku kryminału, thrilleru, powieści akcji. Obecnie zbieram materiały i tworzę pewną koncepcję, zastanawiam się nad bohaterami, wątkiem przewodnim. Co z tego wszystkiego wyjdzie? :) Myślę, że przekonają się Państwo jeszcze w tym roku.

Agencja Runa: Dziękuję za wywiad